Sarılmak ve Uyum

Yaşıyoruz, yürüyoruz, koşuyoruz, nefes alıyoruz, anda iletişim kuruyoruz. Fakat bu eylemleri bile gerçekleştirirken bazı hatalarımız olmuyor değil. Düşünün ki bunu sadece kendimiz için düşünüyoruz…Kendimiz… Nerede aksıyoruz, nerede düşüyor ya da bunalıyoruz ya da bırakıp gidiyoruz. Sıra dansa gelince… Dansın bir etkisi var burada. Artık yalnız değiliz. Düşünmemiz gereken artık tek bir beden ve ruh değil. Dans ederken iki beden ve bir tek ruh oluyoruz ya da olmaya çalışıyoruz. Saf bilince ulaşmayı deneyimliyoruz. Hem ne kadar erkek konuşuyorsa bu dansta, aslında aynı zamanda da dinliyor. Çünkü Hareketin yönünü erkek çizse de sürece kadın hakim oluyor.Etki-tepki prensibine göre işliyor bu sistem. Bir konuşma gibi… Bu uyum dışarıya tek bir bedenin hareketi olarak yansıyor.

 

En önemlisi bu dans bize sarılmayı öğretiyor. Bize, yabancı olan bir bedene daha tanışmadığımız, adını bilmediğimiz insanlara güven duyarak sarılmayı telkin ediyor. Belki 6 yıl öncesine göre çok rahat sarılabiliyorum.Önyargılarımla değil, dansın bana aşıladığı ruhla. Bir başka bedenin ve ruhun benden üst ya da alt olmadığını bilerek.

Sarılmak ve müziğin rehberliğinde yürümek, bir başkasıyla ve her adımın ya da figürün ardından başka birinin gelmesi. Peki bu ne için? Bu dans , tamamiyle benim ve partnerim için. Kim ne derse desin dans eden o iki kişi için….

Tangonun temelinde sarılmak ve karşısındaki ile geçici bir bağ kurmak vardır. Güzel bir sarılış empati ile olur. Empati benim ve partnerimin aynı dili konuşmamızı sağlayacak bir tercümandır. Empati yoksa dans sadece bireysel olur. Diyalog yerine monologlar dansa hakim olur. Bir süre sonra paylaşma, tartışmaya dönüşür.Dans etmek yerine çift hareket etmeye başlar. Dans etmekle hareket etmek arasında çok fark vardır.  Empati yapabilen bir tango dansçısı kendi egosunu aslında bir kenara bırakmıştır, karşısındaki partneri ile bir uyum arıyordur. Empati uyumu, uyumsa diyalogu doğurur. Diyalog kurmak yani konuşmak hepimizin hayatında yaptığı birşey olsa da, bunu dile dökülmeden yapmak Tango’yu bu anlamda daha değerli kılıyor.

 

 

Reklamlar

One thought on “Sarılmak ve Uyum

  1. Müzikalite hakkındaki düşüncelerinizi de merak ediyorum,umarim yazma şansınız olur. =)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s