Carmencita……

Tango her zaman günümüzdeki kadar olgun ve elit bir salon dansı olmadı…

Her çocuğun doğru şekilde yürümeyi öğrenebilmesi için emeklediği bir dönem olur. Tango’nun emekleme dönemi geçtiğimiz yüzyılın başları olarak düşünülebilir.

Erkek temelli, maço, kuvvetli,hırçın vs. vs. duygularla yoğrulmuştu bu dönemde. Belki de bu sertliği yumuşatacak bir unsur zamanla girecekti bu çocuğun hayatına. Kadın….

20.yy. ‘ın başında yukarıda da belirttiğim gibi Tango bu kadar elit ve toplumun her kesimine hitap eden bir dans değildi. Ta ki Avrupa’ya gelerek burada salon kültürünü üzerine giymesi ile çok daha fazla insana hitap edene kadar. Hep okuduğumuz kitaplarda ya da yayınlarda Tango’nun nerede başladığının, erkek-kadın ilişkilerinin, toplumsal ilişkilerin işlendiğini görüyoruz. Bu konuda yazılmış kitaplar ders kitapları gibi. Tarih kitabı okur gibi hissetsem de bu kitapları, kitaplardaki isimlerini okuduğum kimseleri içselleştiremiyorum belki ama yaptıkları dansı yapıyor, dans ettikleri müzikleri Dj’ lik yaptığım milongalarda çalıyorum.

Çok yakın bir dostum bana yazışmalarımızın birinde bahsettiğim isimlerin çoğunu Tango yapmasına rağmen bilmediğini söylemişti. Bunun üzerine dikkatim bu yöne kaydı. Yazıştığımız ve benim hararetle kendisine bahsettiğim isimlerden en önemlisi tam bir yüzyıl yaşamış ve Tango’yu gönlüyle yaşamış bir Tanguera idi. Carmencita Calderon. Benim okuduğum isimlerin  tam aksine Tango’yu tamamıyla yaratıcılarıyla ve orkestralarıyla yaşamış bir dansçı. En önemlisi hayatı boyunca unutmayacağı El Cachafaz’ın, salon tangoyu yaratmış önemli isimlerden birinin partnerliğini yapmış bir kadın…. O döneme sığmayacak cesarette bir kadın…

Gerçek adı Carmen Micaela Riso de Cancellieri’dir ancak anneannesinin soyadını alarak sahnede kullandığı isim,  Carmencita Calderon olur.

Tango’nun emekleme, büyüme ve olgunlaşma dönemine birebir tanık olan, öncü ve model olmuş bir kadın dansçıdır. 10 Şubat 1905’de dünyaya gelir. Carmencita dans öğrenmeye 13 yaşında abisi Eduardo ile kendi evlerinde başlar. En büyük öğretmeni annesidir. Küçük yaşta anne ve babasının vefatı ile ailesine kol kanat geren Carmencita olur. Dans etmek kendisi için büyük keyif olsa da öncelikleri değişir. Tango dünyasında profesyonel olmak aklında olmaz.

1932 yılında dansı öğrenmeye başladıktan tam  14 yıl sonra kendi mahalleleri olan Villa Urquiza yakınlarındaki Club Sin Rumbo’da dans etmek isteyen iki kız kardeşine velilik etmek üzere onlara eşlik eder. Bazı dansçılar ders alsın ya da almasın mayalarına katıldıysa bu yetenek tanrının elleri ile o zaman bir şekilde çevresi bu ışığı görür. Kardeşlerini bu mekana götüren Carmencita’yı arkadaşları, oranın ünlü müdavimleri ile dans etmesi konusunda cesaretlendirir…

Bu kişilerden biri de, pek çok seçkin dansçıyı yetiştirmiş olan  ünlü Tango hocası Tarila’dan başkası değildir. Carmencita ile birkaç parça dans ettikten sonra ona şu teklifi sunar:

” Benimle benim okulumda ve El Cachafaz’la onun okulunda dans etmek istemez miydiniz?”

El Cachafaz adını duyunca Carmencita bir gün sonra kendini Café Corrientes ve Talcahuano’daki cafe’de bulur ki efsanevi El Cachafaz her akşamüstü sıklıkla buraya uğrar.  Maestro, onu burada yakın arkadaşlarından Carlos Gardel ile tanıştırır ve daha birçok efsane isim ile….Alippi, Muiño ve Tito Lusiardo

Carmencita, El Cachafaz’ın dansına hayrandır ve isteği onunla dans etmektir. Carmencite hayran olduğu dansçı ile bir bütünü tamamlar gibi tamamlanır. İlk kez sahneye San Fernando tiyatrosunda Pedro Maffia orkestrası ile çıkarlar ama özellikle Francisco Canaro orkestrası ile turnelere çıkarlar.

Carmencita 1942 yılında kaybeder değerli partnerini. El Cachafaz, bir milonga mekanında Carmencita ile konuşur ve bulunduğu odadan çıkar. Bir ara gürültüyle irkilir. Carmen soyunma odasında partnerini yerde cansız bir halde bulur. El Cachafaz 55 yaşında kalp krizinden hayata veda etmiştir. Carmencita birçok dansçı ile dans etmesine rağmen, hayatı boyunca, El Cachafaz’a sadık bir dans partneri olarak kalır.

Dans hayatına devam eder Carmencita. 1950-60 lı yıllarda değişik dans okullarında ve yemekli dans salonlarında dans ederek geçimini sürdürür. 1980 lerde El Abrojito isimli bir yemekli dans salonunda kariyerine devam eder. Carmen hiçbir zaman koreografi yapmamıştır ve bir koreografiye dans etmemiştir. Mükemmel bir vücut diline sahip olan bir tango dansçısıdır. Her zaman annesini gizli hocası olarak görür. Aklında onun sözleri…”Başını kaldır ve yere bakma.”….

Annesi 39 yaşında fakir bir şekilde vefat eder ve babası Carmencita’nın asla tango dans ettiğini bilmeden ölür. Annesinin rehberliği ile başladığı dans hayatını ölene kadar sürdürür. Sevdiği dansı yapmanın mutluluğu ile son çıktığı gösterisi 100. doğum günü dansıdır. La Baldosa milongasında kendisine Jorge Daniel DİSPARİ eşlik eder. Doğum gününden birkaç ay sonra hayata gözlerini yumar.

Sanırım hepimizin amacı, yaşadığımız, nefes aldığımız sürece, hayatımızın her anını kendimiz için anlamlı kılmak. Carmen Calderon’un bir Tango dansçısı olarak bu arzusunu yerine getirdiğini şahsen düşünüyorum.

Hayat, arzularımızı gerçekleştirmemiz için birçok fırsat sunuyor bence. İlk başta bizim ne istediğimiz çok önemli. Gerçekten istendiği zaman hiçbir şeyin gerçekleşmeyeceğine inanmıyorum. İstemek, inanmak ve bu uğurda çalışmak. Çok güzel bir örnekti yukarıda yazdığım hayat. Sanırım cenneti nefes alırken yaşamış, mutlu olduğu şeyi yaptığı için Carmen. Carmen diyorum çünkü o da benim Tango dostlarımdan biri…

Sevgi ve saygılarımla,

Yazan: Mihran ŞİGAHER

Yayına hazırlayan: Hande ARABACIOĞLU

Kaynak: www.todotango.com

Reklamlar

2 thoughts on “Carmencita……

 1. Mihran,

  Yazini keyifle okudum. Paylastiginiz icin cok tesekkurler, Hande’nin de senin de ellerine saglik. Gune guzel bir baslangic oldu 🙂

  Umarim 100. dogumgunlerimizde bizler de hayatta ve hala dans ediyor oluruz…

  Hayat cok guzel..

  Sevgiler,

  Elif

 2. Özlemişiz yazılarını… Böyle güzel bir hayat hikayesini paylaşman çok hoş oldu. 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s